Directory

  • All
  • Administration
  • Athletics
  • Campus Staff
  • Career & Technology
  • Counselors
  • Fine Arts
  • Instructional Technology Specialist
  • Language Arts
  • Library
  • Mathematics
  • Nurse
  • Office
  • Paraprofessional
  • Performing Arts
  • Science
  • Social Studies
  • Special Education
  • Team 6-1
  • Team 6-2
  • Team 6-3
  • Team 6-4
  • Team 7-1
  • Team 7-2
  • Team 7-3
  • Team 7-4
  • Team 8-1
  • Team 8-2
  • Team 8-3
  • Team 8-4
  • Visual Arts
  • World Languages (LOTE)
Tamara Acuff
Artemis Agadakos
7th Grade Language Arts Teacher
Dr. Brenda Agnew
Principal
Uzma Alam
Receptionist
Chaundra Anderson
8th Grade US History
Alan Aycock
7th Grade Math Teacher
Kit B’Smith
7th Grade Assistant Principal
Bryan Babbs
6th Grade World Cultures Teacher
Jennifer Bacak
Janel Bates
8th Grade SPED Teacher
Jeffery Bates
Joseph Bauer
8th Grade Science
Christie Beittel
7th Grade Language Arts Teacher
Jennifer Bergeron
Head Band Director
Jharna Bhatt
Algebra 1 and 8th Grade Math Teacher
Noreen Brock
ARD Facilitator
Seleta Carter
Janda Castillo
8th Grade Assistant Principal
Liana Casuccio
Functional Communication Class Teacher
Sherry Chambless
Dawn Chapa
Nazia Chaudhry
6th Grade Educational Assistant
KaLeong Chong
Ron Cole
School Resource Officer (SRO)
Deborah Creech
6th Grade Language Arts
Kellie Cruz
Library Assistant
Anna Davalt
Attendance Specialist
Deanna Dawson
Visual Arts Teacher
Sharon Deol
6th Grade World Cultures
William Douglass
8th Grade Language Arts Teacher
Jo Ehlinger
Health Records Specialist
Alison Emanuel
Math Interventionist
Christy Evans
8th Grade Language Arts Teacher
Tate Farrar
8th Grade U.S. History Teacher
Chris Fauries
Assistant Band Director
Melissa Fontenette-Mitchell
Educational Assistant
Kayce Forbes
7th Grade Texas History
Teresa Foster
FOCUS Assistant
Elissa Gere
7th Grade Science
Kieran Gibson
7th Grade Science
Erica Gober
6th Grade Counselor
Alicia Gomes
6th Grade Math Teacher
Audra Graves
Sharon Greenstone
7th Grade SPED Teacher
Anne Grieshop
Registrar
Tiffany Griffin
Girls Athletic Coordinator
Diana Gutierrez
Yancy Gutierrez
Cafeteria Manager
Nicky Haulotte
8th Grade U.S. History Teacher
Casandra Hernandez
Kayla Ishimoto
Heidi Jenkins
8th Grade US History
Randy Joyce
6th Grade Science
Lori Keese
SPED Educational Assistant
Zenaida Kianes
Alicia Kirven
Reading Intervention
Donna Lacourse
Instructional Technology Specialist
Alexis Lambert
8th Grade Math Teacher
Alicia Lasby
Visual Arts Teacher
Nathan Ledgerwood
Orchestra Director
Stephen Linder
8th Grade Science Teacher
Christie Llana
Focus Teacher
Augustin Lopez
Lead Custodian/AM
Alicia Loza-Viloria
World Languages (LOTE) Spanish
Heather Lucas
7th Grade Science
Jessica Maki
Dyslexia Specialist
Cassy Martinez
7th and 8th Grade Special Education Teacher
Kristin McCrory
8th Grade Language Arts Teacher
Josh McCusker
7th Grade Texas History/Coach
Robin McFarland
7th Grade Language Arts Teacher
Zane Messina
8th Grade Language Arts Teacher
Lorien Milstead
Cindy Moser-Ja
Jolie Moulton
6th Grade Language Arts
Jennifer Mudd
Ronda Murray
Corey Neary
Athletic Coordinator
Krystal Nguyen
7th Grade Math Teacher
Bryn Oliveira
7th Grade Texas History Teacher
Olayemi Otulana
Marlin Parrack
Carole Pattison
6th Grade World Cultures Teacher
Tara Pearson
6th Grade Science Teacher (Team Lead)
Camille Perez
6th Grade Language Arts
Cecelia Pichini
Visual Arts Teacher
Pamela Pritchard
6th Grade Math Teacher
Jennifer Pugh
7th Grade Counselor
Laurie Rakoff
SPED Educational Assistant
Rudy Reyes
6th Grade Assistant Principal
David Roberts
SPED Educational Assistant
Collie Roland
Ricardo Romero
Mark Salazar
Allison Schulz
6th Grade World Cultures
Jayson Sherman
World Languages (LOTE) Spanish 2
Michelle Silvestry
Melissa Slayton
8th Grade Science
Kelley Smith
Andrea Smith
SPED Educational Assistant
Aimee Spikes
6th Grade SPED Teacher
Cheryl Springfield
7th and 8th Grade SPED Teacher
Brandy Stanton
Angela Stearman
Correne Sucrese
Administrative Assistant
Robert Tarry
April Travis
8th Grade Counselor
Angela Triana
7th Grade Science Teacher
Charita Upadhyaya
Speech Therapist
Kim Uschak
Patricia Vargas
6th Grade Science
Shannon Waites
6th Grade Language Arts
Jaime Wells
7th Grade Texas History Teacher
Amber White
6th Grade Science Teacher
Concetta Williamson
8th Grade Science Teacher
Christie Wilson
Dan Wright
Functional Academics Classroom Teacher
Sheri Yarbrough
Administrative Assistant
Christy Zunker